François-Xavier Nicolas – Cotes du Rhône Solera
Mange flotte lag og skøn struktur til en rigtig god pris
- 91,00 kr.ved køb af 6 flasker ellers 149,00 kr. pr. flaske
Ikke på lager
Beskrivelse
François-Xavier Nicolas - Cotes du Rhône Solera er François-Xaviers bedst sælgende vin, og den er fremstillet i samme ånd som cru- og villages-vinene, hvor det konstante mål er den fine balance mellem power, elegance og kompleksitet.
Vinen har en fin medium-dyb granatrød farve i glasset. Intense dufte af røde, modne bær og frisk kakao. I munden træder noter af friske røde kirsebær og røde blommer frem sammen med skovbund. Tanninerne er bløde, meget lette og fine. Den virker langt friskere i sit indtryk end årgangen fortæller. Den kan du gemme eller drikke nu, helt som du nu måtte foretrække. Vinen har mange flotte lag og skøn struktur til en rigtig god pris.
Druerne kommer fra stokke, der har en alder på mellem 35 og 70 år. Druerne er hovedsagligt fra Vaucluse, men også Drôme og Gard. Jordbunden består af en blanding af ler og kalksten med sandlag. François-Xavier Nicolas - Cotes du Rhône Solera er lagret på stål- og betontanke.
Du kunne også være interesseret i…
-
Le Cellier des Dieux
Saint-Émilion Grand Cru 2019
Spar 54%- 69,00 kr.ved køb af 6 flasker
ellers 149,00 kr. pr. flaske
Fyldig og kompleks med fuldmodne mørke frugtnoter
- 69,00 kr.ved køb af 6 flasker
-
François-Xavier Nicolas
Chateauneuf du Pape Le Jardin des Papes 2020
Spar 24%- 302,00 kr.ved køb af 6 flasker
ellers 399,00 kr. pr. flaske
- James Suckling
- Vivino
Power & elegance, der er hver en krone værd
- 302,00 kr.ved køb af 6 flasker
-
Domaine d’Espeyran
La Cantatrice 2021
Spar 43%102,00 kr.Før 179,00 kr.- Decanter
- Vivino
Tilbud!Mørk og forførende flot med noter af solmoden blomme





