Argiolas – Limonsardo Tremontis Limoncello

Den perfekte Spritz-partner!

202,00 kr.

Beskrivelse

Argiolas - Limonsardo Tremontis Limoncello er producentens bedste og helt uovertrufne Limoncello. Den er lavet på de mest fuldmodne citroner, Sardinien kan levere. Koldmaceration af citronskallerne sammen med sukker lader intet tilbage at ønske i forhold til de mere kendte Amalfi-limoncelloer.
Du kan nyde den kold fra køleskabet som den er som en digestif efter middagen. Du kan servere den i isafkølede glas eller med en isterning i et lille drikkeglas. Skal det være en festligere servering, så anbefaler vi, at du laver en Limoncello Spritz.

Sidst på eftermiddagen flokkes italienerne ud på de åbne pladser og alle steder sidder folk med Spritz og nyder livet i langsomt tempo. Mange steder med den klassiske og kendte Aperol Spritz, der har et let bittert anstrøg. Er du mere til noget, der både er friskt og sødt, så er du klar til Limoncello Spritz!
Opskriften er den samme: 2 dele Limoncello, 3 dele Prosecco og 1 del danskvand over masser af is. Rør godt rundt og server med en skive citron og et blad mynte eller citronmelisse, hvis du har det i køkkenhaven. Foretrækker du mere citronsmag, så justerer du bare på forholdet mellem Prosecco og Limoncello. Vi anbefaler denne Prosecco til, da den har en højere sødmegrad og det klæder den syrlige Limoncello rigtig flot.

Collinobili - Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG 2024 94,- (tryk for at se)

Flasken indeholder 0,7 ltr.

Info om vinen

Producent

Region

Alkohol

30%

Du kunne også være interesseret i…